Inspiracje obiektami postindustrialnymi w przestrzeni miejskiej
Stare gorzelnie, browary, nieużywane kominy czy zabytkowe wieże ciśnień, to doskonałe pole do popisu dla architektów, pragnących tchnąć w nie drugie życie. Możliwości jest naprawdę wiele.
Od galerii sztuki, po ogromne centra handlowe, dobitnie pokazują, że obiekty postindustrialne, wcale nie muszą być niszczone. Ponowne wykorzystanie pofabrycznych przestrzeni, to zadanie niebywale trudne.
Należy bowiem dostosować dawny obiekt pod zupełnie nowe funkcje. W wielu przypadkach takie działania kończą się jednak ogromnym sukcesem.
Na uwagę zasługują chociażby dwa tego typu obiekty w naszym kraju. Pierwszy, to centrum handlowe Manufaktura w Łodzi, powstałe w pofabrycznych budynkach dawnych zakładów Poznańskiego.
Na ogromnej przestrzeni, stworzono jeden z największych, w tej części Europy, obiektów handlowych. Drugim, nie mniej ciekawym obiektem, jest Stary Browar w Poznaniu, który udowodnił, że w samym centrum miasta, możliwe jest zachowanie dawnych budynków miejscowego browaru.
Innymi interesującymi rozwiązaniami są, między innymi, adaptacje dawnych wież ciśnień pod miejscowe galerie sztuki (takim miejscem jest na przykład galeria w Kaliszu) lub obiekty sportowe (tworzenie ścianek wspinaczkowych). Bez względu na to, jaką rolę pełnią takie budynki, w swoim drugim życiu, jedno jest pewne – z powodzeniem gromadzą w swoich murach grono zainteresowanych osób.