Sposoby na zmęczone oczy

Sposoby na zmęczone oczy

Suche, piekące i łzawiące oczy to znak, że są przemęczone. Długa praca przed komputerem, godziny spędzone nad książkami czy negatywnie oddziałujące czynniki zewnętrzne wcale nie pomagają. Jeśli dodać do tego suche powietrze, niewłaściwe oświetlenie i brak snu to syndrom zmęczonych oczu gwarantowany. Oczy obciążone naszym trybem życia zdecydowanie wymagają specjalnej opieki. Jak o nie zadbać?

Po pierwsze – zapobiegaj

Pamiętaj, że zawsze lepiej jest zapobiegać niż później leczyć. Postaraj się jak najmniej obciążać oczy. Jeśli spędzasz dużo czasu przed komputerem, musisz co jakiś czas robić przerwy, by pozwolić twoim oczom odpocząć.

Nie dopuść do zbyt długiego wpatrywania się w ekran. Mrugamy wtedy znacznie rzadziej, przez co nasze oczy szybciej wysychają. Najlepiej co jakąś chwilę odwrócić wzrok od monitora i spojrzeć przed siebie. Możesz wykonać także proste ćwiczenia oczu. Wystarczy wyjrzeć przez okno, spojrzeć w dal, skupić się na szczegółach widoku i śledzić poruszające się samochody czy ludzi. Oczom dobrze zrobi ich wywracanie, ruszanie gałkami, mruganie, patrzenie w różne strony.

Zmęczone oczy – co dalej?

Stało się! Dopuściłeś do przemęczenia oczu i teraz nie możesz sobie z tym poradzić.

Co począć w takiej sytuacji, gdy na proste ćwiczenia oczu już za późno? Warto sięgnąć po preparaty apteczne, takie jak krople nawilżające. Doskonale zadziałają też naturalne zioła – ziele świetlika, arnika górska czy babka lancetowata. Decydując się na przykład na ziele świetlika należy je zaparzyć, a później, gdy napar jest jeszcze ciepły, maczać w nim jałowe gaziki i przykładać do oczu. Zioła wykazują działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, ale można je stosować tylko od czasu do czasu, na pewno nie przez dłuższy czas.

Domowe sposoby – sprawdzone rozwiązania

Na zmęczone oczy doskonale sprawdzą się domowe sposoby. Oprócz wspomnianego już wyżej naparu ze świetlika lekarskiego, możemy robić okłady z zaparzonego rumianku, który również działa łagodząco. Ostatecznie sprawdzi się nawet zwykła czarna herbata lub herbata zielona, choć zioła będą miały lepsze działanie.

Herbaciane kompresy trzymamy na oczach od 10 do 15 minut. Z takich sposobów korzystały już nasze mamy i babcie. Możesz wykorzystać także inne domowe sposoby:

  • Zimna łyżeczka przyłożona do powiek pomoże opuchniętym i zaczerwienionym oczom. Chłodna stal zmniejszy obrzęk.
  • Okłady możemy wykonać nawet z plasterków surowego ziemniaka, a także ze świeżego ogórka. Warzywa należy wcześniej schłodzić i również trzymać na oczach około 15 minut. Odczujesz wyraźną ulgę.
  • Sprawdzą się także kostki lodu. Jednak nie kładźmy ich bezpośrednio na powieki, ale na skórkę wokół oczu, jeśli jest obrzęknięta.

.